O bezpieczeństwie

prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku, wynikiem którego...jest uszczerbek na zdrowiu, bądź w skrajnych przypadkach, śmierć. Dotyczy to zresztą nie tylko pracowników fizycznych. Wypadki mogą zdarzać się również w pozornie, z poz

O bezpieczeństwie

Obowiązkowe szkolenia

Szkolenia BHP są obowiązkowe, konieczne nie tylko dla ludzi związanych z branżą budowlaną, budownictwem, tudzież innymi dziedzinami, gdzie teoretycznie jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku, wynikiem którego...jest uszczerbek na zdrowiu, bądź w skrajnych przypadkach, śmierć.

Dotyczy to zresztą nie tylko pracowników fizycznych. Wypadki mogą zdarzać się również w pozornie, z pozoru bezpiecznych, mało ryzykownych, nie niosących ryzyka branżach, takich jak usługi. Mogło by się wydawać, zdawać, że praca chociażby, na przykład fryzjerki nie niesie ze sobą ryzyka. Jednak tak nie jest. Pomijając nawet kwestie dostosowania lokalu, miejsca, pomieszczenia do takiej, a nie innej funkcji (lokal użyteczności publicznej, jakim bez wątpienia jest zakład, salon fryzjerski, musi spełnić szereg wymagań), fryzjerka pracuje z substancjami ? nomen omen ? toksycznymi, niebezpiecznymi, chemicznymi.

Również dla klientów wizyta w salonie, zakładzie może być ryzykowna, zwłaszcza dla osób chorujących na alergię. W takim miejscu używa się również urządzeń elektrycznych (suszarki, lokówki, itp.), których nieprawidłowe użycie może być naprawdę niebezpieczne. Dlatego nie należny lekceważyć przepisów BHP - zagrożenie wypadkiem w pracy jest zawsze.


Podstawa prawna

Firma bhp to jest ciekawy temat. Mam jeszcze kilka użytecznych informacji.

Jedynie pracownika, który już wcześniej pracował w naszej firmie i na nowo go zatrudniamy, nie musimy szkolić ponownie. Z innej strony patrząc.

Zapewne znacie to powiedzonko, że stolarz jest bez rąk? Chyba tak było drzewiej(a co!), zwłaszcza za czasów komunizmu - głównie przez bardzo kiepskie maszyny czy też sprzęt własnej konstrukcji. To tyle. Spójrzmy jednak na inną rzecz.

Niektórzy powiadają, że wypadku nie ma do czasu aż się nie wydarzy. Jest w tym dużo prawdy bo w nawet najlepiej zabezpieczonej firmie może coś pójść źle. A jeśli już będzie miał miejsce wypadek to oprócz udzielenia pomocy poszkodowanym - jeśli tacy będą, to trzeba sporządzić dokumentację powypadkową. Odniosę się jeszcze do innej rzeczy.

Tak przy okazji wspomnę, kolejnym obowiązkiem pracodawcy w zakresie bhp jest skierowanie pracownika na badania okresowe.
Podstawa prawna - art. 229 Kodeksu Pracy; rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332,z późn. zm. oraz z 2001 r. Nr 37, poz. 451) Teraz o czymś innym.

Więcej napiszę następnym razem, na dziś mam już dość tego tematu.


Freelancer

Właściwie nie wiem, czy jest jakakolwiek branża, której pracownicy nie muszą zaliczyć szkolenia BHP. Chyba tylko samozatrudnienie, albo freelancer. Dla większości to jest dość kłopotliwy obowiązek, a dla pracodawcy dodatkowe koszty.

Jako osoba prowadząca własną działalność, przyznaję, że to nie zachęca do zatrudnienia pracownika w biurze. Zdecydowanie bardziej, zwłaszcza doliczając koszty wynajęcia lokalu, opłaca się zatrudnianie w trybie pracy zdalnej. Akurat branża, którą się zajmuje na to pozwala, ale równie dobrze można się tym zajmować będąc freelancerem. Problem z byciem freelancerem polega na tym, że w Polsce osoby decydujące się na taką formę pracy, pracujące w tym trybie, pracujące w ten sposób, bardzo często są traktowani przez swoich klientów bardzo niepoważnie.

Niestety regułą są nieregularne płatności, bądź nawet brak zapłaty za wykonaną pracę. Zwłaszcza pod górkę mają ludzie zajmujący się tłumaczeniami, którzy nie zabezpieczają się odpowiednio zaliczką. Dotyczy to również projektantów, grafików i fotografów. Niestety niewiele wykazuje na to, by podejście zleceniodawców miało się zmienić.