Zanim podejmiesz najważniejszą decyzję w życiu

nie sięgają osoby sprzedające dom wówczas, gdy wydaje im się, że cena kupna oferowana im przez osoby zainteresowane jest zbyt niska i chcieliby oni udowodnić, że posiadany przez nich dom jest wart o wiele więcej. Z takim samym wni

Zanim podejmiesz najważniejszą decyzję w życiu wycena nieruchomosci kraków

Wycena domu na sprzedaż

Przed sprzedażą domu można przeprowadzić wycenę nieruchomości, czyli wycenę całej posesji na której stoi dom i wycenę samego domu. Po takie rozwiązanie sięgają osoby sprzedające dom wówczas, gdy wydaje im się, że cena kupna oferowana im przez osoby zainteresowane jest zbyt niska i chcieliby oni udowodnić, że posiadany przez nich dom jest wart o wiele więcej. Z takim samym wnioskiem mogą wystąpić osoby zainteresowane kupnem nowego domu, które nie są pewne, czy jego cena nie została zawyżona. Dlatego procedura sprzedaży domu, obejmująca kilka etapów, od przeprowadzonej wyceny po podpisanie umowy sprzedaży, może potrwać kilka tygodni, a nawet miesiąc czasu. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób do przeprowadzanej sprzedaży będą podchodziły wszystkie zainteresowane osoby.


Wykonywanie wyceny nieruchomości

Wycena nieruchomości oznacza po prostu ustalenie wartości nieruchomości, co pozwala na jej sprzedanie lub dokonanie jej zakupu po jak najbardziej korzystnej cenie. Do podstawowej zasady wyceny nieruchomości należy wzięcie pod uwagę jej wielkości, położenia i stanu gruntu, na jakim stoi dom lub gruntu, na jakim taki dom na zostać postawiony. Pod uwagę można także wziąć fakt, w jak atrakcyjnej lokalizacji znajduje się nieruchomość poddawana wycenie, co może dawać prawo jej właścicielowi do podniesienia ceny sprzedaży. Przeprowadzaniem wyceny nieruchomości mogą zająć się pracownicy urzędów państwowych lub osoby prowadzące prywatną działalność gospodarczą polegającą na wycenie nieruchomości i udzielaniu pomocy w jej sprzedaży.


Czym jest nieruchomość lokalowa?

Nieruchomość lokalowa (lokal wyodrębniony) ? nieruchomość, która została wyodrębniona z nieruchomości macierzystej (gruntowej lub budynkowej), w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu.

Możliwość wydzielenia nieruchomości lokalowej konstytuuje kodeks cywilny w art. 46 § 1 kc, który mówi, iż nieruchomością może być także m. in. część budynku, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności. W tym przypadku takimi przepisami szczególnymi jest ustawa o własności lokali. W art. 2 ust. 1 uwl ustawodawca zdecydował, że odrębną nieruchomością lokalową może być tylko samodzielny lokal mieszkalny lub lokal o innym przeznaczeniu. Oznacza to, iż lokal musi spełniać odpowiednie wymogi samodzielności, potwierdzone przez odpowiedni organ administracji publicznej (starostę) zaświadczeniem o samodzielności lokalu (art. 2 ust. 3 uwl).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nieruchomo%C5%9B%C4%87_lokalowa