Rola geodety na budowie

ów pozwalających na poznawanie zasobów gruntowych, które można wykorzystywać w celach rozbudowy obszarów miejskich czy dróg i autostrad. W ten sposób czysto teoretyczne cele uprawiania geodezji łączą się z jej celami praktycznymi

Rola geodety na budowie

Geodezja jako nauka

Geodezja jest jedną z dziedzin nauki. Naukowe podejście do uprawiania geodezji pozwala na tworzenie prawdziwie fachowych map i wykonywania pomiarów pozwalających na poznawanie zasobów gruntowych, które można wykorzystywać w celach rozbudowy obszarów miejskich czy dróg i autostrad. W ten sposób czysto teoretyczne cele uprawiania geodezji łączą się z jej celami praktycznymi pozwalającymi na przykład na budowę nowych osiedli mieszkalnych czy wytyczanie posesji gotowych pod zabudowę. Ustalenia geodezyjne mogą być jednocześnie wykorzystywane w badaniach prowadzonych przez naukowców powiązanych z pozostałymi dziedzinami naukowymi nastawionymi na poznawanie zasobów ziemskich i samego ukształtowania terenu.


Natura prac geodezyjnych

Specyfika prac geodezyjnych polega na poznawaniu pełnego ukształtowania terenu, który może być wykorzystany pod zabudowę lub pozwalać na prowadzenie dalszych prac wykopaliskowych. Istotą prac geodezyjnych staje się więc wykonywanie różnego rodzaju pomiarów i badań powiązanych z geologią i kartografią. Te różnego rodzaju pomiary wyznaczają natomiast bardziej praktyczne zadania jakie są stawiane geodezji jako bardziej praktycznej dziedzinie wiedzy. Przy wykorzystaniu wyników prac geodezyjnych można bowiem budować nowe drogi i autostrady, wytyczać tereny nadające się pod zabudowę i określać, czy dany rodzaj ziemi można z powodzeniem oddać rolnikom pod uprawę różnych gatunków roślin. Widać więc, że geodezja pozostaje bardzo przydatną dziedziną nauki.


Rozwój polskiej geodezji

Rozwój polskiej geodezji jest ściśle powiązany z ukształtowaniem terenu na obszarze kraju oraz stopniem rozbudowy dróg wytyczanych w ciągu ostatnich lat. Dlatego jednym z głównych zadań stawianych polskim geodetom jest udział w pracach mających na celu budowę nowych autostrad i rozbudowę już użytkowanych dróg, które nie odpowiadają potrzebom współczesnych kierowców. Wśród zleceń przyjmowanych przez polskich geodetów znajdują się także zlecenia pochodzące od osób prywatnych chcących wprowadzić się do nowych domów i mieszkań. Widać więc, że chociaż główne cele stawiane polskim geodetom nie różnią się zbytnio od zadań wykonywanych przez geodetów pracujących w innych krajach, to jednak rodzimi geodeci muszą podchodzić nieco inaczej do wykonywanej przez siebie pracy.