Problem utraty zębów

ze): Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni. Z

Problem utraty zębów protetyka jastrzębie

W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne

Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym. Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze):

Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.

Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe ? mezjalny i dystalny). Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Stomatologia zachowawcza

Zabiegi stomatologii zachowawczej są bardzo często wykonywane przez dentystów prowadzących działalność gospodarczą polegającą na leczenie zębów. Oczywiście nie mogą oni zapominać o tym, że leczenie zębów jest jednym z zabiegów medycznych, który wykonywany jest u osób odpowiednio do nich przygotowanych.

Dlatego dentyści przed rozpoczęciem jednego z zabiegów stomatologii zachowawczej przeprowadzają dokładnych wywiad z pacjentem, podczas którego ustalają nie tylko naturę jego problemów z zębami, ale też dowiadują się o tym, jakie choroby są przez niego posiadane. Pozwala im to nie tylko skutecznie, ale również bezpiecznie leczyć zęby osób w każdym wieku. Takie praktykowanie zabiegów stomatologii zachowawczej jest korzystne dla pacjentów.


Przebiega zwykle na różnej wysokości z

Zęby człowieka zbudowane są z 3 części:

Korona stanowi tę część zęba, która najbardziej odróżnia zęby jednej grupy od innych, gdyż ma bardzo zróżnicowaną powierzchnię w poszczególnych grupach.

Korona pokryta jest szkliwem, które jest najtwardszą tkanką w organizmie (5 w skali Mohsa). Początkowo zaraz po wyrznięciu dodatkową osłonkę stanowi oszkliwie, które jednak szybko się ściera.

Równik zęba (equator dentis) jest to największy obwód korony zęba. Przebiega zwykle na różnej wysokości z każdej strony zęba. Rozdrobniony pokarm ześlizguje się z niego nie wnikając do kieszonki dziąsłowej i nie drażniąc brodawki zęba.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka