O pracy w geodezji. Kilka ciekawostek

ztum. Dzisiaj o geodetach i budownictwie.Otrzymanie zezwoleń związanych z budową domuGeodeci zatrudnieni w urzędach gmin i urzędach miast zajmują się wytyczaniem działek budowlanych. Potrafią oni określić, jaką szerokość mogą posi

O pracy w geodezji. Kilka ciekawostek W geodezji jest sporo pracy, dlatego, że są niezbędni wszędzie tam, gdzie coś się buduje. Ich rola w tym wszystkim\temacie jest bardzo istotna, z tego powodu należy szukać profesjonalistów: . Dzisiaj o geodetach i budownictwie.

Otrzymanie zezwoleń związanych z budową domu

Geodeci zatrudnieni w urzędach gmin i urzędach miast zajmują się wytyczaniem działek budowlanych. Potrafią oni określić, jaką szerokość mogą posiadać określone działki, żeby budowane na nich domy spełniały wszystkie wymogi prawne. Tylko w takim wypadku osoby chcące posiadać swój własny dom będą mogły otrzymać zgodę na jego wybudowanie oraz zamieszkanie w nim.

Na życzenie właścicieli działek geodeci mogą również uczestniczyć w wykonywaniu pomiarów dotyczących już samego domu oraz wytyczania najlepszego miejsca na działce na postawienie jego fundamentów. Wiadomo, że przyszłym właścicielom domu bardzo zależy na znalezieniu najlepszego miejsca na posesji, w którym można wybudować dom, ponieważ pozwoli im to na obniżenie kosztów związanych z jego późniejszą eksploatacją.


Geodezja ciągle na fali

Zapotrzebowanie na usługi geodezyjne (miernicze) jest cały czas dość duże, dlatego może to być dobry zawód dla jeszcze niezdecydowanego co do swojej kariery młodego człowieka. Dobrym początkiem drogi do zostania geodetą może być technikum o takim profilu, będzie to dobry przedsmak tego co będzie po ukończeniu wszelkich potrzebnych uprawnień i egzaminów.

Zarobki w tej branży są dość dobre, nawet przy pracy w małej firmie. Jednak sporo geodetów otwiera swoje firmy i zatrudnia młodszych stażem pracowników.


Urządzenie geodezyjne: Tachimetr

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów1

Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo dobrym tachimetrem optycznym był (w latach 1960-1990 - czyli przed pojawieniem się instrumentów elektronicznych) tachimetr Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena. W skład kompletu pomiarowego wchodziły też specjalne łaty tachimetryczne.

Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station). W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr