O pracy geodety oraz jego obowiązkach

ło która praca geodezyjna nie angażuje w jakiś sposób mapek geodezyjnych, zazwyczaj są to pojedyncze sprawy np. urzędowe. W dzisiejszych czasach większość skompilowanych obliczeń wykonują albo komputery albo zaawansowane urząd

O pracy geodety oraz jego obowiązkach

Mapki do celów geodezyjnych

Mapki geodezyjne to efekt pracy geodety. Właściwie wszystko czym zajmują się geodeci to interpretacja graficzna pewnych punktów zmierzonych w terenie. Mało która praca geodezyjna nie angażuje w jakiś sposób mapek geodezyjnych, zazwyczaj są to pojedyncze sprawy np. urzędowe.

W dzisiejszych czasach większość skompilowanych obliczeń wykonują albo komputery albo zaawansowane urządzenia pomiarowe, które znacznie przyspieszają pracę pomiarową geodetów. Aktualizacja mapek geodezyjnych również odbywa się za pomocą komputerów. Jednak mimo wszystko geodetów przyucza się do używania klasycznych metod, aby zawsze mogli sprawdzić i zweryfikować wyniki przedstawione przez sprzęt.


Krótkie wyjaśnienie czym jest geodezja leśna

Geodezja leśna wchodzi w skład geodezji, czyli nauki ustalającej metody wykonywania pomiarów na małych powierzchniach do 50 kilometrów kwadratowych z pominięciem wpływu kulistości Ziemi zwanej także geodezją niższą Wyniki tych pomiarów rozpatruje się w odniesieniu do płaszczyzny poziomej, umożliwiającej sporządzenie map terenu w płaskim układzie współrzędnych. Mapa stanowi podstawę planowania w gospodarstwie leśnym oraz jest niezbędną pomocą w urządzaniu lasu. Pomiary geodezyjne wykonywane na terenach leśnych mają na celu:

ustalenie aktualnego stanu faktycznego i uregulowanie stosunków prawnych gospodarstwa leśnego,
ustalenie zasobów leśnych w związku z koniecznością racjonalnego zorganizowania (urządzenia) gospodarstwa oraz sporządzenia okresowego planu czynności gospodarczych,
realizacja niektórych czynności gospodarczych, wynikających z planów gospodarczych np. wyłączenie gruntów leśnych pod uprawę rolną czy też powierzchni drzewostanów ochronnych, wyznaczanie zrębów, zalesień, powierzchni szkółek leśnych itp.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_leśna


Mierniczy przysięgły - historyczny geodeta

Mierniczy przysięgły ? osoba zajmująca się miernictwem (rodzajem geodezji) jako wolnym zawodem w Polsce w latach 1925?1952.

Spełnienie warunków pozwalających uzyskać tytuł mierniczego przysięgłego, wymagało długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia odpowiednich studiów, a także stażu zawodowego. Wnioski o nadanie tytułu mogły składać osoby które spełniały warunki podane w ustawie z dnia 15 lipca 1925 roku2. Ustawa ta gwarantowała mierniczemu przysięgłemu wyłączność na prowadzenie wszelkich prac przynależnych do tej profesji i dawała gwarancję należytego ich wykonania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierniczy_przysięgły