Krótko o przychodniach weterynaryjnych i weterynarzach

afi w ręce profesjonalisty. Nie każdy gabinet jest dobry.Historia weterynarza - WikipediaZa pierwszego w historii lekarza weterynarii uważa się Urlugaledinna, wymienianego w zapiskach sprzed 3000 p.n.e. z Mezopotamii jako osoby le

Krótko o przychodniach weterynaryjnych i weterynarzach Wizyta z zwierzęciem u lekarza nie zawsze należy do przyjemności, jednak warto zdecydować się na dobry gabinet. Dobre wyjście to poszukać i mieć gwarancję, że nasz pupil trafi w ręce profesjonalisty. Nie każdy gabinet jest dobry.

Historia weterynarza - Wikipedia

Za pierwszego w historii lekarza weterynarii uważa się Urlugaledinna, wymienianego w zapiskach sprzed 3000 p.n.e. z Mezopotamii jako osoby leczącej zwierzęta. Kolejnych przełomów w tej dziedzinie dokonywali również i pionierzy medycyny ? jak Hipokrates, czy filozofowie jak Arystoteles, czy też wynalazcy jak John Boyd Dunlop. Pierwsza lecznica dla zwierząt powstała w III w. p.n.e. w Indiach za panowania króla Aśoki. Przełomowymi były również średniowieczne dzieła: Canon medicinae Avicenny czy Anatomia del cavallo Carlo Ruiniego.

Za najstarszego sławnego weterynarza w Polsce może być uznany kowal Konrad Królewski (1532) - autor książki Sprawa a lekarstwa końskie. Za patrona lekarzy weterynarii uważany jest w Polsce św. Eligiusz.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_weterynarii


Dobry weterynarz

Dobry weterynarz pomoże naszemu zwierzęciu już przy pierwszej wizycie. Ważna jest jak najszybsza diagnoza, wiec warto udać się od kliniki, która ma na swoim zapleczu wszelkie urządzenia diagnostyczne takie jak: USG, RTG itp. Jest to bardzo istotne, aby pomóc zwierzęciu jak najszybciej, zwłaszcza przy urazach układu kostnego. Kolejną ważna sprawa jest sam weterynarz. Powinien być on specjalistom od pewnej grupy zwierząt, niestety większość weterynarzy to specjaliści od chorób psów i kotów, a co za tym idzie weterynarzy innych specjalizacji jest znacznie mniej.

Co powoduje niemały problem, gdy mamy jakieś egzotyczne zwierzątko, lub jakiegoś gryzonia czy królika. Ich choroby, układ pokarmowy itd. różnią się od tego u psa czy kota i inne jest również postępowanie w przypadku choroby takiego zwierzaka. Dlatego jeżeli mamy coś innego niż psa lub kota, warto poszukać odpowiedniego specjalisty zawczasu, aby wiedzieć gdzie się udać w razie potrzeby.


Chorowite zwierzęta

Zwierzaki, tak jak ludzie, od czasu do czasu chorują, a jak już choroba się zdarzy to nie ma wyjścia trzeba iść do weta. Choroby zdarzają się różne i w zależności od gatunku naszego pupila mają różny wpływ na jego samopoczucie i ewentualne zagrożenie życia. Niemniej jednak każda choroba powinna być traktowana przez właściciela poważnie, a tym bardziej przez weterynarza. Pamiętajmy, że im mniejszy organizm, tym szybciej choroba rozprzestrzeni się po jego organizmie.

Nie bagatelizuj najmniejszych zmian w zachowaniu swojego zwierza. Jeżeli Twój kot zazwyczaj jest pełen energii, a teraz przesypia większość dni to może być oznaka jakiejś choroby i powinieneś się udać do przychodni dla zwierząt jak najszybciej. To samo tyczy się psa, królika, papugi. Każdego zwierzęcia- zmiana w zachowaniu może równać się chorobie. Pamiętaj, aby zawsze zwracać uwagę czy Twój pupil zachowuje się jak zawsze.