Kilka kwestii związanych z energetyką i transformatorami

niu amorficznym nie zachodzą straty ciepła. Transformatory amorficzne (o miękkim rdzeniu wykonanym ze szkła metalicznego) są jednak dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie droższe od zwykłych transformatorów. Ze względu na wysoką cenę

Kilka kwestii związanych z energetyką i transformatorami skup transformatorów

Zastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia

Zastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia transformatora pozwala kilkukrotnie zmniejszyć zachodzące tam straty, gdyż w rdzeniu amorficznym nie zachodzą straty ciepła. Transformatory amorficzne (o miękkim rdzeniu wykonanym ze szkła metalicznego) są jednak dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie droższe od zwykłych transformatorów. Ze względu na wysoką cenę nie ma na nie popytu na rynku krajowym. Natomiast są kupowane np. w USA czy w Niemczech.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Stany pracy transformatorów


Po włączeniu do sieci pracę transformatorów można podzielić na trzy, podstawowe stany. Pierwszy z nich to tak zwany stan jałowy, który występuje kiedy obwód strony wtórnej jest otwarty, a prąd wtórny wynosi zero. Drugim stanem transformatora jest stan obciążenie, który ma miejsce kiedy podłączy się odbiornik do sieci. Warto zaznaczyć, że zmniejszenie impedancji, czyli oporności obwodu, prowadzi do zwiększenia prądu. Ostatnim stanem transformatora jest stan przeciążenia. Występuje wtedy, kiedy urządzenie jest obciążone znamionowo, jeżeli prąd wtórny wynosi tyle samo co prąd znamionowy. Stan zwarcia transformatora następuje po zwarciu uzwojenia wtórnego poprzez zmniejszenie impedancji obciążenia do zera.


Uzwojenie dolne osadzone jest bezpośrednio na

W transformatorach stosuje się kilka rodzajów uzwojeń, najczęściej występującym jest uzwojenie cylindryczne, gdzie oba uzwojenia (pierwotne i wtórne) wykonane są w formie koncentrycznych cylindrów. Oba cylindry osadzone są na jednej kolumnie. Uzwojenie dolne osadzone jest bezpośrednio na kolumnie, a uzwojenie górne na uzwojeniu dolnym. Oba uzwojenia są oddzielone izolacją, zarówno od kolumny, jak i od siebie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator