Frezarki - kilka faktów i ciekawostek

est frez. Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest jego ruch obrotowy, oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Obróbka frezarką nazywa się frezowaniem. Frezarki mogą być jednowrzecionowe lub wielowr

Frezarki - kilka faktów i ciekawostek

Kilka faktów

Frezarka ? obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych takich jak rowki, gwinty, koła zębate. Narzędziem obróbczym stosowanym w frezarce jest frez. Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest jego ruch obrotowy, oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Obróbka frezarką nazywa się frezowaniem.

Frezarki mogą być jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe. Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną frezarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM.

Najczęściej stosowane frezarki:

pionowe
poziome
uniwersalne
do drewna
do kół zębatych
do gwintów

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Frezarka


Pomysł na swoje życie zawodowe

Niestety, ale w dalszym ciągu współczesne społeczeństwo musi zmagać się z trudną sytuacją na rynku pracy, co źle wpływa na życie codzienne wielu ludzi. Można mnożyć przypadki, kiedy osoba ma problem ze znalezieniem satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy, co z kolei sprawia, że mamy spore kłopoty z pokryciem wszystkich wydatków. Niewątpliwie, powinniśmy skupić się na zdobyciu umiejętności i doświadczenie w zakresie technicznych dziedzin życia. Przykładem są operatorzy nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie, których wciąż brakuje na naszym rynku. Nie pozostaje nam nic innego jak zdobycie niezbędnej wiedzy w tym zakresie, jak również ukończenie poszczególnych kursów przygotowujących do pracy w tym zawodzie.


Model dla obrabiarki CNC

Mogłoby się zdawać, że komputery w dzisiejszych czasach są na tyle mądre, że po prostu "wrzucamy" model do maszyny CNC i za jakiś czas jest on gotowy, wyfrezowany w pożądanym materiale. Otóż nie do końca.

Projekt który ma wykonać frezarka, musi być w odpowiednim formacie. Komputer jest jednak głupim urządzeniem i jak nie będzie umiał "przeczytać" modelu to go nie zrealizuje. Format który podrzucamy frezarce jest zapisany w taki sposób że frezarka wie jak ma posuwać się jej głowica by go wykonać.

Ponadto, musimy ustawić odpowiedni program frezowania - to my wiemy jaki materiał będzie frezowany, obrabiarka dopiero od nas się tego dowie i dzięki temu nie będzie zdzierać zbyt dużych warstw ze zbyt twardego materiału.

Jest z tym trochę zachodu to fakt, ale i tak robota idzie szybciej, niż na obrabiarkach ręcznych...