Dlaczego warto oszczędzać wodę?

da jest taka, że się nadaje - MUSI spełniać wyśrubowane wymagania i normy, woda z kranu JEST WODĄ PITNĄ. A co bardziej interesujące - zdarza się, że ma lepszy skład (więcej minerałów) niż woda z butelki. Co prawda to zależy od reg

Dlaczego warto oszczędzać wodę? Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Mineralna, a może z kranu?

Pierwszy mit - woda z kranu nie nadaje się do spożywania. A prawda jest taka, że się nadaje - MUSI spełniać wyśrubowane wymagania i normy, woda z kranu JEST WODĄ PITNĄ. A co bardziej interesujące - zdarza się, że ma lepszy skład (więcej minerałów) niż woda z butelki. Co prawda to zależy od regionu naszego kraju, dlatego warto sprawdzić skład naszej wody z krany i zrezygnować z kupowania tej w butelkach.

Drugi mit - woda mineralna to każda woda butelkowania. NIESTETY NIE. Większość takiej wody ma zbyt małą ilość minerałów, są to tzw. wody źródlane. Jak pisałam wyżej - często woda z kranu ma ich więcej. Woda mineralna zaczyna się od ok. 800 mg minerałów na litr. Warto sprawdzać etykiety.


Wnętrze domu i mieszkania

Dom to nie tylko ściany, podłoga i sufit. Dom to również pewien klimat, który trzeba w tym miejscu samodzielnie wytworzyć. Z jednej strony tworzy go rodzina, tworzą go ludzie, którzy go zamieszkują. Budują oni pewną atmosferę sposobem, w jaki się zachowują, w jaki ze sobą rozmawiają. To, jak spędzają razem wolny czas powoduje, że dom przesiąka pewnymi specyficznymi sytuacjami i specyficzną atmosferą. Oczywiście, na tym nie koniec. Klimat tworzy również wnętrze. To, jak dom jest wykończony powoduje, że tworzy się w nim pewien specyficzny klimat. Sposób dekorowania domu, sposób jego urządzenia ma ogromne znacznie. Ważne jest, w jaki sposób udekorowane są ściany. Czy są to tapety czy farba, jakie kolory są zastosowane, jakie kompozycje dobrane. To, co leży na podłodze również nie pozostaje bez znaczenia. Czy jest to podłoga drewniana, dywan czy wykładzina. Wszystko się liczy. I oczywiście, meble i dodatki. Meble dają poczucie komfortu i swego rodzaju specyficznej wygody oraz praktyczności. Dodatki zaś to drobiazgi, które domykają koncepcję. Ważne jest, żeby w odpowiedni sposób ją domykały.


Budowa domu energooszczędnego z dopłatą

Do budowy domu energooszczędnego można dostać dotację. Jednak trudno tak naprawdę określić, czy warto się o nią starać. Przede wszystkim podstawowym warunkiem uzyskania takiej dotacji jest wzięcie kredytu na budowę.

Ale najważniejsze - ile można dostać? Na dom energooszczędny - 30 tysięcy. Jest to dopłata jednorazowa i bezzwrotna, jednak budynek musi przejść pozytywnie audyt i zmieścić się w określonych widełkach.

Czy warto? Z pewnością jeżeli mamy specjalnie zaciągać kredyt, to nie warto. Jednak gdy i tak mamy w planach realizowanie budowy domu niskoenergetycznego, to czemu nie skorzystać?

Przede wszystkim warto się zapoznać ze szczegółowymi wymogami, żeby uniknąć w przyszłości problemów. Takich informacji powinien udzielić nam bank, w którym zamierzamy wziąć kredyt.