Dentysta Zabrze

ich potrzeby. Jedni stawiają na profesjonalną obsługę pacjenta, inni na opracowanie planu leczenia (czyli uzyskanie wszystkich informacji na temat leczenia uzębienia, wraz z planowanym kosztorysem). Jeszcze inni na to, aby było

Dentysta Zabrze Dentysta Zabrze

Dentysta - czyli lekarz stomatolog, do którego wybieramy się w przypadku jakichkolwiek problemów w jamie ustnej. Jak wybrać odpowiedniego lekarza? Jak wiele jest osób, tak różne są ich potrzeby. Jedni stawiają na profesjonalną obsługę pacjenta, inni na opracowanie planu leczenia (czyli uzyskanie wszystkich informacji na temat leczenia uzębienia, wraz z planowanym kosztorysem). Jeszcze inni na to, aby było szybko i bezboleśnie. Oczywiście znajdując odpowiedni gabinet czy klinikę na pewno wszystkie nasze potrzeby zostaną spełnione. Często zdarza się tak, że do gabinetu dentystycznego idziemy z naszymi dziećmi, dlatego rodzice najczęściej wybierają taki gabinet dentystyczny, gdzie lekarze mają profesjonalne podejście do ich pociech. Dlatego dobrze przemyślany lekarz przy pierwszej wizycie dziecka, może dać wpływ na dalsze leczenie zębów w przyszłości. Oczywiście na stronach internetowych można znaleźć szereg list w danej miejscowości opisujących dobrych dentystów, warto też jest zasięgnąć porady rodziny lub znajomych.

Wśród aż dziewięciu specjalizacji stomatologicznych to właśnie stomatologia zachowawcza jest najbardziej potrzebna ludzkości. Każdy regularnie korzysta z jej możliwości. Każdy chce przecież mieć piękny i zdrowy uśmiech, a by to osiągnąć, trzeba niestety regularnie odbywać wizyty kontrolne, by w razie potrzeby jak najszybciej poradzić sobie z zaistniałym problemem. A czym dokładnie zajmuje się ten rodzaj stomatologii? Jakie konkretnie zabiegi wchodzą w zakres jego działalności? Ten dział stomatologii koncentruje się w głównej mierze na leczeniu oraz zapobieganiu próchnicy. A każdy dentysta wie, że to właśnie z nią pacjenci najczęściej przychodzą do gabinetów. Próchnica nie jest jednak jedynym występującym problemem tyczącym się zębów. Każdy gabinet dentystyczny, który zajmuje się ogólną profilaktyką stanu uzębienia, na pewno z powodzeniem przeprowadzi także zabieg polegający na leczeniu miazgi zęba oraz otaczających ją tkanek. Stomatologia zachowawcza to zdecydowanie najpopularniejszy odłam tej dziedziny medycznej.

Plomby to podstawowe uzupełnienie stosowane w stomatologii. Odbudowują one ząb po leczeniu próchnicy, a także innych zabiegach. Kiedy trzeba wymieniać je na nowe? Zasadniczo, czas wymiany plomb na nowe uzależniony jest głównie od ich jakości, a także stanu. Dobry, prywatny stomatolog stosuje najczęściej plomby światłoutwardzalne, które są utwardzane światłem. Takie plomby są bardzo trwałe i mogą służyć na wiele lat. Są także estetyczne. Szeroka gama kolorów oraz idealne odwzorowanie wyglądu szkliwa zębowego powodują, że wykończone nimi zęby wyglądają naturalnie. Jednak kiedyś stosowano plomby gorszej jakości, które używane są jeszcze w gabinetach na NFZ. Są to plomby amalgamatowe, które mają szarawy odcień. Są one także mniej trwałe. Wymiana może być konieczna już po paru latach. Podczas kontroli lekarz może zalecić wymianę plomb, gdy widzi, że są one w gorszym stanie. Gdy plomba wypadła lub się rusza, także trzeba jak najszybciej odwiedzić gabinet dentystyczny. Wówczas dentysta będzie mógł wymienić ją na nową.

Kiedy warto zaprowadzić dziecko do stomatologa? Wtedy kiedy dopiero zaczynają go boleć zęby? Oczywiście, że nie. Dziecko powinno poznać gabinet dentystyczny o wiele wcześniej. Bardzo często rodzice zabierają swoje pociechy na wizytę adaptacyjną, dzięki której maluch ma szanse poznać od podstaw pracę dentysty, która czasem może wydawać im się nawet przerażająca - w szczególności, jeżeli maluch zobaczy te maleńkie wiertarki lub też inne urządzenia znajdujące się w gabinecie lekarza. Jeżeli sytuacja nie wymaga tego wcześniej to około trzeciego roku życia warto malucha zabrać na taką wizytę, dzięki czemu w przyszłości nie będzie problemu z leczeniem zębów. Dentysta podczas takiej wizyty adaptacyjnej, oswajającej zapoznaje malucha ze swoją pracą, prezentuje mu narzędzia z jakimi ma do czynienia na co dzień. Warto również poprosić lekarza (jeżeli sam nie wyjdzie z inicjatywą) o to aby pokazał on dziecku jak prawidłowo powinno szczotkować się zęby. Maluch będzie w stanie bardziej uwierzyć lekarzowi niż swoim rodzicom.

Mówi się, że człowiek jest sumą swoich nawyków. Warto więc uczyć dzieci dobrych nawyków już od najwcześniejszych lat. Wiadomo, że na początku napotkamy opór, ale nasze starania dzieci na pewno z czasem docenią. Dobrymi nawykami są te, które utrzymują ciało w dobrej kondycji i zdrowiu. Należy zatem wpajać dzieciom, że codziennie trzeba myć zęby oraz że należy jeść dużo warzyw i owoców, a mało słodyczy. Nawykiem jest także chodzenie na badania kontrolne do lekarza. Dentysta nie jest tutaj wyjątkiem. Jeżeli nauczymy dziecko, że należy regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, to w dorosłym życiu również nie będzie unikało wizyt. Pierwsza kontrola może być stresująca. Dlatego warto zadbać o dobre nastawienie psychiczne naszej pociechy. Tłumaczymy dzieciom, że stomatolog chce im tylko pomóc. Nie straszmy ich bólem związanym z borowaniem. Wybierzmy dobry gabinet. Doświadczony specjalista na pewno będzie miał dobre podejście do dzieci. Możemy także obiecać dziecku nagrodę za dzielne i odpowiednie zachowanie na wizycie.