Budowa potrzebuje geodety. Dlaczego?

tego że prace geodezyjne obejmują niezwykle szeroki zakres prac. Pomiary geodezyjne są niezbędne przy wyznaczaniu granic posiadłości oraz przy podziale większych obszarów. Geodeci są potrzebni przy wszelkiego rodzaju inwestycjach

Budowa potrzebuje geodety. Dlaczego?

Kiedy potrzebne są prace geodezyjne?


Geodezja dla wielu osób wydaje się być czymś kompletnie obcym i niemającym wiele wspólnego z codziennością. Jednak nie jest to do końca prawdą, dlatego że prace geodezyjne obejmują niezwykle szeroki zakres prac. Pomiary geodezyjne są niezbędne przy wyznaczaniu granic posiadłości oraz przy podziale większych obszarów. Geodeci są potrzebni przy wszelkiego rodzaju inwestycjach w infrastrukturę miast, przy budowie nowych obiektów, nieruchomości zarówno dla osób prywatnych jak i dla przedsiębiorstw. Również przy projektowaniu i wyznaczaniu nowych dróg i autostrad geodeci muszą dokonać pomiarów terenu oraz wprowadzić zmiany do dokumentacji. Jak więc można zauważyć praca geodety jest niezwykle przydatna.


Geodezja jedną z dziedzin naukowych


Geodezja z pewnością może być zaliczana do nauk, ponieważ jest jedną z wielu dziedzin geografii. Geodezja ma wiele wspólnego nie tylko z geografią, ale także z naukami technicznymi, tak też jest sklasyfikowana w Polsce ? jako nauka techniczna z elementami geografii oraz kartografii. Oznacza to, że dostępne są szkoły zawodowe oraz techniczne oferując uczniom taki kierunek. Świadczy to o przydatności oraz użyteczności geodezji dla społeczeństwa. Jest to prężnie rozwijająca się nauka, przyciągająca coraz więcej zainteresowanych nią osób. Słusznie geodezja jest uważana za naukę łączącą kierunki techniczne z geograficznymi, dającą spore możliwości rozwoju w tych rozległych dziedzinach naukowych.


Klasyfikacja prac geodezyjnych


Prace geodezyjne obejmują szereg różnych czynności związanych z pomiarami wykonywanymi na powierzchni Ziemi. Jest to jednak na tyle rozległy zakres obowiązków, które geodeta musi wykonać, że potrzebne było ustalenie pewnych podziałów. Występuje rozróżnienie poszczególnych prac ze względu na jej zakres oraz ze względu na typ pomiaru. Pierwsza kategoria zawiera wiele elementów składowych, ponadto dzieli się jeszcze na kilka podkategorii, takich jak pomiary osnów geodezyjnych, pomiary sytuacyjne i szczegółowe, pomiary realizacyjne i obsługa inwestycji. To tylko niektóre z nich, ale na tej podstawie można stwierdzić, że praca geodety obejmuje duży zakres obowiązków. Z tego względu potrzebne było rozgraniczenie ich na mniejsze podgrupy.